Üretim Tekniklerimiz

  • Makine Kalıplama Hattı
İşletmemizde 1 adet 750x550x200 mm ölçülerinde, Max 200 Bar basınçlı, PLC kontrollü, hidrolik sistem ve 40 Adet/Saat kalıp kapasiteli Yarı Otomatik Kalıplama Makinesi bulunmaktadır. Her biri 21 Derece kapasiteli 4 adet Döküm hattı ve toplam 120 adet kalıplama derecesi ile her vardiyada maçalı imalatlarda ortalama 250, maçasız imalatlarda 300 derece kalıp üretilmektedir.

  • Reçineli Kalıplama Hattı
20 Ton/Saat kapasiteli kum hazırlama mikseri ve 10 Ton/Saat reklamasyon ünitesi ile 3.000×4.000×1.200 mm ölçülerine ve tek parça Sfero Döküm 5.000 kg, Pik Döküm 6.000 kg’a kadar ürünlerin, reçineli kalıplama yöntemi ile imalatı yapılabilmektedir. Bu alanda kendi yetiştirdiği kalifiye personeli ile 10 yılı aşkın süredir yüksek tonajlı ürünlerin kalıplamaları sorunsuz biçimde ve yüksek kalitede gerçekleştirilmektedir. 2012 Yılında üretim grubuna kattığı Otomotiv Kalıp Dökümü (Strafor Model Dökümü) pratiğini geliştirerek Full Mould yöntemi ile döküm üretiminde çalışmalarını devam ettirmektedir. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi reçineli kalıplama alanında da en kaliteli kalıplama sarf malzemeleri kullanılmaktadır. Kalıplar, boya makinesinde yıkama usulü ile boyanmaktadır.

  • Sentetik Kum Kalıplama Hattı
Müşteri talepleri doğrultusunda, daha küçük ebat ve ağırlıklarda işlerin imalatında el ile kalıplama yöntemi de kullanılmaktadır. Alanlarında yetişmiş el kalıplama ustaları ile yapılan imalat, diğer kalıplama hatlarında olduğu gibi, her aşamasında kalite kontrol birimi denetim ve gözetiminde yürütülmektedir.

1 Adet 6 Ton/Saat kapasiteli Kum hazırlama mikseri ile, Cold Box, Karbondioksit gazlı ve Reçineli maça imalatı yapılmaktadır. Ebatlarına göre maçalar 8 lt. kapasiteli maça makinesi ve el ile hazırlanmaktadır. Ağır tonajlı maça yapımında Reçineli kum kullanılmakta ve tüm maçalar, sınıfının en kaliteli refrakter maça boyaları ile boyanarak kalıplama alanlarına alınmaktadır.

Ergitme, 2 Ton/Saat kapasiteli 2 adet (800 KW/900 V ) ve 1 Ton/Saat kapasiteli 1 adet (450 KW)  İndüksiyon ocakları ile yapılmaktadır. Aylık 350 Ton metal ergitme ve döküm kapasitemiz içerisinde tek parça 6 Ton’a kadar Pik döküm, 5 Ton’a kadar Sfero döküm parçalar üretilmektedir.

_BSP8077-copy

Üretimi tamamlanan döküm parçaları, tek parça 5 Ton’a kadar, 8 Ton/Saat ve 20 Ton/Saat kapasiteli kumlama makinelerinde temizlenerek, çapak alma işlemi için hazırlanmaktadır.

Kumlaması yapılmış parçalar, çapak alma durumlarına göre uygun tezgâh ve temizleme ekipmanları ile temizlenmekte ve sevkıyata hazır hale getirilmektedir.

Müşteri talepleri doğrultusunda ısıl işleme tabi tutulacak parçalar, Max. 10 Ton Isıtma kapasiteli, programlanabilir Isıl işlem Fırınında Gerilim giderme, Normalizasyon ve Yumuşatma Tavlaması yapılabilmektedir.

İmalat için işletmemize gönderilmiş olan model ve maça sandıkları, üretim öncesi ve sonrasında uygun saklama alanlarında tutulmaktadır. Kullanımları dışında kendileri için hazırlanmış olan raflarda, olumsuz hava ve ortam koşuklarından etkilenmeyecek biçimde muhafaza edilirler.

Model-ambari